مجموعه ها

snore-apnea-iransleep

Iransleep

دکتر صادق‌نیت اظهار کرد: «افرادی که شیفت‌کار یا شب‌کار دچار عارضه خواب‌آلودگی شده و همین مسئله تاثیر منفی بر روی شغل و آنها می‌گذارد به طوریکه ۴۰ درصد از تصادفات مرگبار مربوط به مسئله خواب‌آلودگی و اختلالات ناشی از آن است.»

وی ادامه داد: «اختلالات خواب شغلی بر سلامت افراد تاثیر منفی می‌گذارد و امروزه سعی کرده‌ایم با شناسایی عوامل خواب‌آلودگی و اختلالات ناشی از آن عوارض مربوط به این بیماری را در افراد جامعه کنترل کنیم.»

رئیس مرکز تحقیقات و اختلالات خواب با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از شاغلان، شب کار هستند، عنوان کرد: «شب‌کاری علاوه بر اختلالات خواب عوارض دیگری مانند مشکلات قلبی، گوارشی به همراه دارد و بی‌خوابی و مشکلاتی را برای مادران باردار به همراه دارد.»

وی تاکید کرد: «برای معاینات سلامتی در زمینه‌های مختلف از جمله اختلالات خواب حدود ۱۰ سال است که برنامه مشخص و مدونی تدوین شده است و افرادی مانند رانندگان هر سال مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت وجود هر مشکلی به بخش مربوطه ارجاع داده می‌شوند.»

دکتر صادق‌نیت گفت: «بر اساس قانون سالی یکبار مشاغل حساس مانند لوکوموتیو رانان و رانندگان حرفه‌ای مورد ارزیابی و معاینه قرار می‌گیرند و امروزه برنامه منظمی برای رانندگان حرفه‌ای در کشور وجود دارد.»

دکتر صادق نیت، رییس مرکز تحقیقات اختلالات خواب ضمن تشریح بیماری‌ها و اختلالات خواب، در عین حال وقفه تنفسی را از شایع‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری‌های خواب عنوان کرد؛ بیماری که مهم‌ترین نشانه آن خروپف است.

 

دکتر خسرو صادق‌نیت - فلوشیپ طب خواب در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اختلالات خواب گفت: خواب یکی از نیاز‌های ضروری زندگی است و هرگونه اختلالی در خواب، عوارض زیادی را در پی خواهد داشت. مثلاً آزمایشات بی‌خوابی مطلق بر روی برخی از حیوانات انجام شد و دیده شد بی خوابی برای چند روز حتی  باعث مرگ برخی از آنان شد.

 

بهداشت خواب ـ توصیه دوم

قبل از خواب یک فعالیت آرامش بخش را به طور منظم انجام دهید. یک فعالیت منظم قبل از رفتن به رختخواب که منجر به کاهش مواجهه شما با نور روشن شود، می تواند در بهبود کیفیت خواب شما نقش داشته باشد؛ زیرا مواجهه با نور روشن منجر به فعال شدن نورون هایی در مغز می شود که فعالیت آنها در سیکل خواب و بیداری به نفع بیداری است تا خواب. غوطه ور شدن در وان آب گرم و یا دوش گرفتن با آب گرم و سپس خواندن یک کتاب و یا گوش دادن به موزیک آرام می تواند به فرد در داشتن خواب عمیق و آرامش بخش کمک کند. البته لازم به ذکر است که اگر غوطه ور شدن در وان آب گرم به میزان زیاد و بیش از حد لازم صورت گیرد، باعث گرمازدگی و تعرق شده و در نتیجه در خواب مشکلاتی ایجاد خواهد شد. قبل از خواب از فعالیت های مهیج و استرس زا مانند فعالیت جسمانی شدید، شرکت در ورزش های گروهی و یا شرکت در مشاجره های خانوادگی بپرهیزید. اگر قادر نیستید که استرس و هیجانات محیطی را قبل از رفتن به رختخواب کاهش دهید استفاده از Relaxation therapy به شما توصیه می شود.

بهداشت خواب ـ توصیه دهم

از مصرف الکل بپرهیزید. اگر چه اکثر افراد فکر می کنند که الکل یک ماده مسکن و آرامش بخش است، در حقیقت الکل موجب قطعه قطعه شدن خواب و بیدار شدن های مکرر در طی خواب می شود. در نتیجه هنگامی که فرد از خواب بیدار می شود، اثرات یک خواب آرامش بخش و عمیق را در خود نمی بیند و از خواب خود راضی نیست.

بهداشت خواب ـ توصیه نهم

از مصرف مواد حاوی نیکوتین در نزدیکی زمان خوابتان خودداری کنید. نیکوتین نیز یک ماده محرک به حساب می آید و هر عاملی که باعث ورود این ماده محرک به بدن شود، از قبیل کشیدن سیگار، تنباکو و... می تواند عوارضی همچون شروع خواب سخت و دشوار در شب، بیدار شدن به سختی در صبح و ایجاد کابوس های شبانه در خواب را در پی داشته باشد.

صفحه1 از4

مراحل کار در کلینیک تخصصی اختلالات خواب چگونه است؟

 • Find Locations

  1. آشنایی و نوبت دهی

  روش های دسترسی به این مجموعه شامل تلفن های 88230232 و 88230233، وبسایت www.iransleep.com، کانال تلگرام drsadeghniiat@ و صفحه اینستاگرام iransleep@ و شماره تلگرام 09336112512 می باشد. شما میتوانید به منظور تعیین نوبت با شماره تلفن 88230231 در روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 9 شب تماس بگیرید.
   
 • choose a category

  2. ارزیابی

  ارزیابی و تشخیص انواع اختلالات خواب شامل تست پلی سومنوگرافی شبانه یا تست خواب (PSG)، تست سی پپ تیتراسیون (CPAP Titration)، تست میزان خواب آلودگی طی روز (MSLT)، تست تشخیصی میزان توانایی بیدار ماندن (MWT) می باشد که دو روش ارزیابی اول در طی یک شب بستری و دو روش ارزیابی دوم در طی یک روز بستری انجام می شود.
   
 • choose a category

  3. درمان و پیگیری

  پس از انجام مرحله ارزیابی و تشخیص، روش های درمانی مختلف شامل توصیه های بهداشت خواب، مشاوره شناختی یا رفتاری، دستگاه های CPAP یا CPAP BiLevel، دستگاه داخل دهانی Oral Appliance، مدیریت وزن، دارو و ... به اجرا در می آید. روند درمان، ارتباط با شرکت های ارایه کننده محصولات و خدمات، همکاران و... به درخواست بیماران و مراجعین از طریق روش های دسترسی بیان شده قابل پیگیری می باشد.
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…