مجموعه ها

اختلالات خواب، بیخوابی و کم خوابی در میان بانوان

  • توسط ایران اسلیپ
  • وبلاگ

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

متخصصین در نتیجه پژوهش های انجام شده در مورد کمبود خواب یا بی خوابی در میان بانوان بالای 40 سال به این نتیجه رسده اند که 25 درصد زنان بین سنین 40 تا 59 سال در طول هفته 4 شب یا بیتشر با به خواب رفتن و در خواب ماندن دچار مشکل هستند. در حالی که 35 درصد زنان شب ها کمتر از 7 ساعت می خوابند. پژوهشگران با مطالعه داده های 2852 زن، 40 تا 59 سال که غیرباردار هستند، در مصاحبه مرکز ملی بهداشت در سال 2015، به این نتیجه رسیدند که مشکلات خواب یکی از علایم عمده عبور از دوران یائسگی است. در واقع بر اساس یافته های این گروه از پژوهشگران آمریکایی، بیش از نیمی از زنان در حال انتقال به دوران یائسگی نمی توانند به اندازه کافی، یعنی 7 تا 9 ساعت بخوابند.

 دکتر آلون آویدان، مدیر بخش اختلالات خواب دانشگاه UCLA، می گوید که به مشکلات خواب برای به خواب رفتن، استرس و مشکلات عروقی یائسگی مانند تعریق شبانه، و دیگر عوامل بیولوژیکی و محیطی را هم باید اضافه کرد. نوسانات هورمونی بخشی از تغییراتی است که باید در مورد اختلالات خواب زنان مورد توجه قرار داد. دوره یائسگی همراه با کاهش ترشح هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون توسط تخمدان هاست که به همراه تغییرات جسمی، فیزیولوژیکی و روانشناختی روی خواب تاثیر می گذارند. هورمون پروژسترون در میان زنان جوانتر، موجب محافظت آن ها در مقابل آپنه خواب و خروپف می شود. این حالت پس از یائسگی از بین می رود. کاهش سطح پروژسترون، باعث می شود تا اختلال خواب کنترل شود. پروژسترون هم اثر خواب آور دارد و هم موجب کاهش اضطراب می شود.

 

این مطلب ادامه دارد...

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…