مجموعه ها

کیفیت خواب و بیداری و اختلالات خواب شایع

رئیس مرکز تحقیقات اختلالات خواب، دکتر خسرو صادق نیت گفت: «در صورتی که در کمتر از پنج دقیقه یا بیش از سی دقیقه به خواب میروید، بیمار هستید. کسانی که بیش از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد به خواب بروند و یا کسانی که زودتر از ۵ دقیقه به خواب می‌روند نشانه بیماری است.»

دکتر صادق نیت افزود: «برای بیداری سالم و بهره ور باید خواب خوبی داشته باشیم زیرا مطالعات نشان داده است کسانی که خواب به اندازه و با کیفیت ندارند در طول روز مشکلات عدیده دارند. افراد بالغ 7 و نیم تا 8 ساعت خواب با کیفیت باید داشته باشند عوامل محیطی از نظر گرما و سرما و نور باید مناسب باشد همچنین نوع غذایی که قبل از خواب می خوریم باید شامل مواد محرک نباشد.»

صادق نیت با اشاره به اینکه از ساعت 10 و 11 شب تا 6 و 7 صبح زمان مناسب خوابیدن است افزود: «اوج زمان خواب از ساعت یک و 2 شب تا ساعت 4 و 5 صبح است که اگر در این ساعات فعالیت شغلی همچون رانندگی داشته باشیم احتمال تصادف وجود دارد زیرا خواب آلودگی افزایش یافته است.»

او همچنین گفت که در علم خواب 80 نوع بیماری طبقه بندی شده داریم که شیوع بالایی دارد یکی از شایع ترین بیماریهای خواب بویژه در خانم ها بیخوابی است. وی قطع تنفس در خواب را از دیگر بیماریهای خواب نام برد و گفت: خر و پف یکی از علائم این بیماری است یک چهارم آقایان این بیماری را دارند و در خانم ها نیز بعد از یائسگی شیوع می یابد. او خروپف را زنگ خطر برای قطع نفس در خواب اعلام کرد. 

دکتر صادق نیت ادامه داد: «اگر خروپف همراه با خواب آلودگی، فشار خون بالا، دیابت باشد خطر سکته قلبی و مغزی و خطر تصادفات مرگبار را خواهیم داشت. در خواب مغز ما غیر فعال نمی شود ،زیرا خواب روند بسیار پیچیده ای دارد که 4 تا 5 دوره یک ساعته است که با خواب سبک، خواب سنگین و رؤیا همراه است بنابراین 5 تا 5 بار رؤیا می بینیم اما بخاطر نمی آوریم. 20 تا 25 درصد خواب ما رؤیاست که طبیعی است اگر رؤیا را بخاطر بیاوریم و اذیت کننده باشد باید دنبال علت باشیم.»

 

منبع: خبرگزاری صدا وسیما

درباره ما:

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…