مجموعه ها

snore-apnea-iransleep

مایوفانکشنال تراپی

مایوفانکشنال تراپی یک روش فیزیکی در درمان آپنه انسدادی حین خواب کودکان و بزرگسالان است که موجب بهبود عملکرد عضلات بخش فوقانی راه هوایی می شود. مایوفانکشنال تراپی می تواند به عنوان یک روش مکمل در کنار سایر روش های درمانی آپنه انسدادی حین خواب مورد استفاده قرار گیرد.

 

تمرینات زیر باید حداقل ۴ مرتبه در روز تکرار شود. زمانی که برای انجام تمرینات گذاشته می شود، ۴۵ دقیقه است. مایوفانکشنال تراپی باید حداقل به مدت دو سال انجام شود.

تمرین 1: زبان خود را در پشت بخش سخت کام و در پشت دندان های بالا قرار دهید و به سمت بالا فشار دهید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۵ ثانیه تکرار کنید.

تمرین 2: زبان خود را بیرون آورید و بینی خود را لمس کنید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه تکرار کنید.

تمرین 3: زبان خود را بیرون آورید و چانه خود را لمس کنید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه تکرار کنید.

تمرین 4: زبان خود را بیرون آورید و تا جایی که امکان دارد آن را به سمت چپ حرکت دهید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه تکرار کنید.

تمرین 5: زبان خود را بیرون آورید و تا جایی که امکان دارد آن را به سمت راست حرکت دهید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه تکرار کنید.

تمرین 6: زبان خود را به نحوی جمع کنید تا لبه های آن حول خط میانی لوله شود. در این حالت زبان را به بیرون آورید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه تکرار کنید.

تمرین 7: با زدن زبان به سقف (کام) دهان، صدای تقه زدن (کلیک) ایجاد کنید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۱۵ ثانیه تکرار کنید.

تمرین 8: یک قاشق در مقابل لب های خود قرار دهید و زبان خود را به طور مستقیم و بدون آن که به پایین متمایل شود، به آن فشار دهید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه تکرار کنید.

تمرین 9: دسته یک قاشق غذاخوری را بین دو لب خود قرار دهید و آن را در حالت موازی با زمین و بدون اینکه در میان دندانهایتان قرار گیرد نگه دارید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه تکرار کنید. زمانی که توان شما در انجام این تمرین افزایش پیدا کرد، با قرار حبه های قند یا موادی شبیه به آن، وزن قاشق را افزایش دهید.

تمرین 10: برای کودکان و بزرگسالانی که ریسک بلعیدن یک دکمه - که به یک نخ به طول حداقل ۱۰ سانتیمتر متصل است - وجود ندارد، دکمه را در میان لب ها و دندان ها قرار دهید. لب ها را محکم به هم فشار دهید و نخ را به سمت بیرون دهان بکشید. این حرکت را ۱۰ مرتبه و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه تکرار کنید. به منظور افزایش فشار بر لب ها، دکمه را به صورت افقی قرار دهید.

درباره ما:

مراحل کار در کلینیک تخصصی اختلالات خواب چگونه است؟

 • Find Locations

  1. آشنایی و نوبت دهی

  روش های دسترسی به این مجموعه شامل تلفن های 88230232 و 88230233، وبسایت www.iransleep.com، کانال تلگرام drsadeghniiat@ و صفحه اینستاگرام iransleep@ و شماره تلگرام 09336112512 می باشد. شما میتوانید به منظور تعیین نوبت با شماره تلفن 88230231 در روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 9 شب تماس بگیرید.
   
 • choose a category

  2. ارزیابی

  ارزیابی و تشخیص انواع اختلالات خواب شامل تست پلی سومنوگرافی شبانه یا تست خواب (PSG)، تست سی پپ تیتراسیون (CPAP Titration)، تست میزان خواب آلودگی طی روز (MSLT)، تست تشخیصی میزان توانایی بیدار ماندن (MWT) می باشد که دو روش ارزیابی اول در طی یک شب بستری و دو روش ارزیابی دوم در طی یک روز بستری انجام می شود.
   
 • choose a category

  3. درمان و پیگیری

  پس از انجام مرحله ارزیابی و تشخیص، روش های درمانی مختلف شامل توصیه های بهداشت خواب، مشاوره شناختی یا رفتاری، دستگاه های CPAP یا CPAP BiLevel، دستگاه داخل دهانی Oral Appliance، مدیریت وزن، دارو و ... به اجرا در می آید. روند درمان، ارتباط با شرکت های ارایه کننده محصولات و خدمات، همکاران و... به درخواست بیماران و مراجعین از طریق روش های دسترسی بیان شده قابل پیگیری می باشد.
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…